Barbarım ,barbarsın ,barbar...

Barbarlık...
Günümüz için ne kadar ağır bir kavram.
 21 yüzyıl dünyasında barbarlık nedir?  Dunyanin tam ortasinda ki bir yarayi surekli kasiyip,huzura ermemesini saglamak  barbarlik mıdir?
Ya Sokağa çıkma yasakları ? Kaçakçılık yaptığı söylenerek bombalanan genç bedenler ?  Koca denizlerde yeni bir yaşam umuduyla göçen insanların kaybolduğu sular ? Yerin yüzlerce metre altında hak ettiklerini düşündükleri ücret için direniş göstermek zorunda kalan işçiler ?  
Nedir barbarlık?
 28-30 yaşına geldiği halde hala ailesinin eline bakmakta olup,atamasını bekleyen gençler mi? Ya da iş bulamayan,bulsa bile sevmediği bir işi yapmaya mahkum olmak mıdır? Belki de sevememek,sevmeden evlenmekte  olabilir? Bir ömür sevmediği ,yokluğunda özlemeyeceği biriyle aynı yastığa baş koymak..
  Sevilmemekte barbarlık olarak alınabilir mi?
Ya yalnızlık?
  Herkese kucağını açabilecek kadar sevgi doluyken,kimsenin farkına varamaması sebebiyle günden güne körelmek! Aranıp sorulmamakta barbarlık olabilir belki de? Besleyeyip büyüttüğü ya da bir dönem yoldaşlık ettiği kimselerin vefasızlığı..
Bu barbarlık ne menem bir şeydir? İstemediği bir yaşamı yaşamak zorunda kalmak? Nasıl yaşayıp,nasıl giyineceğinden ,neler okuyup neler seyredeceğine varıncaya dek kendi dışında birilerinin karar vermesi barbarlık mıdır?
 Toplum adına birini, kendisini ait hissetmediği bir bedende yaşamasını istemek,taşıyamayacağı  bir yükü 10 yaşında küçücük bedenlere yüklemek,inanmadığı bir dinin,ideolojinin peşinden koşmasını beklemek barbarlık mıdır?
Cinsel ayrımcılık,kadın cinayetleri,çocuk tecavüzleri,derelerin ve doğanın tahribi,hayvanların ve bitkilerin canlı olarak görülmemesi,hoş görüsüzlük,başkalarını kendileriden farklı görme,ötekileştirme,çogunluğun her şeye hakkı olduğu öngörüsü,geçmiş kültürleri inkar ve yadsıma,… ve daha bu çağa ait olmasını yakıştıramadığımız ve fakat varlığı inkar edilmez  bir çok şey..Barbalık mıdır?,eğer bunlara barbarlık diyebiliyorsanız,emin olun dünya tarihinin en kanlı,acımasız ve barbar dönemini yaşıyoruz.Kullandığımız teknoloji , gelişmiş ekonomilerimiz,,vardığımız kültürel düzey bu barbarlığı  engellemediği gibi etkileriyle –gerekli insani önlemler alınmazsa-bizden sonra ki dünya tarihini de olumsuz etkileyecek gibi görünüyor.
  Bu teknoloji ile dünyada daha adil bir paylaşım yapılabilecekken,biz onu  başkalarını yok etmek ve kendi refahımız sağlamak adına bencilce kullanıyoruz.Dünya tarihinde ki hiçbir otoriter yönetimde olmadığı kadar barbarlığı kitlelere süslü laflarla uygarlık görüntüsü altında şekil vermeyi başardık.
 Herşeyin çakması olduğu gibi gerçekten içinde kurnazlık olmayan bir barbarlık benim tercihim.Ben günümüz demokrasisini istemiyorum.Salt kaba kuvvete ve anlayışsızlığa dayanan samimi bir barbarla başa çıkabilirim.Ancak uygarlık denen bu yeni barbarlıkla insanlık ancak köleliğe doğru gider.Ve biz geleceğe yönelik tüm gelişmeleri  1 yüzyıl önce bitirdik galiba.
  Ben barbar olmak istiyorum.
  

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !