Cik. .

 
Bir şeyi sevimli hale getirmek isterseniz yapacağınız şey çok basit.O şeyin ismine   cik eki getirin. Bütün yapacağınız bu.
Çocukluğumdan hatırlarım. Ömercik, Aysecik diye filmler vardı. Filmlerinde  Sevimli,fırlama, duygusal olan Ömer'in  adına ...cik eki getirilerek daha sempatik kılmışlardı yapımcılar. Aysecik'te öyle. Zaten,çocuklar da çok güzel duran bir ek bu.Metincik,Hasancık, Zehracık,Selmacık....Hele bir de bu eki alan çocuk, bu eki hak ediyorsa yeme de yanında yat.Şimdi den yanaklarını ısırasım geldi.
Ama dedim ya,sadece çocuklar da güzel.15 li yaşlardan sonra hiç bir çocuk ta bu şekilde anılmak istemez.Ayrica benden duymuş olmayın ama hakaret gibi algılayıp kavga sebebi bile sayarlar.
  Sadece çocuk isminde değil, çocuk dünyasında da önemli bir yeri vardır bu Cik ekinin. Onlara bir şey anlatırken bu ek' ten sıkça faydalanırız. Ayıcık, kedicik,farecık, aslanım gibi..Hayvanlar dünyasında da fazla abartmamak lazım tabii. Mesela atcık, o kadar da güzel durmuyor yani.
  Çocuk dili hariç, yer isimlerinde de yaygın bir kullanımı vardır ekimizin. Çik eki alan bir yer, kafadan zihnimizde olduğundan daha güzel ve sevimli bir yer gibi görünür. Osmancık, Emecik,  Ayancık, Kayacık gibi..
  Yine çocuklara dönelim. Eğer onlarla konuşurken kullanmiyorsak, eşyalardan da sırıtır cik eki.Buzdolapcik,televizyoncuk, sandalyecik, masacik. ..Zorlama oluyor di mi? Gemicik ? O ayrı.Şimdi başka konulara sapmayalım.
Mesleklerde de aynı. Doktorcuk, avukatcik, muhendiscik, hakimcik, ogretmencik. ...Burada kullanım gayesinin tersine birazda küçümseme havası var gibi geldi bana. Ama meslekler konusunda bir istisnamiz var elbette. O da askerlikle ilgili.Bu mesleği hem kutsamak hem de kitlelere sempatik göstermek için  askercik diyemedigimizden, koca silahlı kuvvetlerimize Mehmetçik deriz. Burada genel anlamda er ve erbaş kastedilse de aslında emir komuta zinciri içinde er' den Genelkurmayına dek tüm askerlerimizi kapsar. Öyle ya, spikerin " Mehmetçik,İdlib'e girdi"  haberi ile anlıyoruz ki; Türk silahlı kuvvetleri sınır ötesi harekata başlamış. 
 Şimdi Mehnetçiklerimiz, Conicik ve İvanciklarin gözetiminde Peşmergeciklerle ve İşidciklerle savaşmak üzere..
Asıl amacın Kürtçüklerin devlet kurmasını ve denize ulaşmasını önlemek olan harekatla, Nusraciklarla anlasmaya varilmis.Bölgesel kanlı bir savaşın göbeğinde bedel ödeyecek  Mehmetciklerimizi "şehitler ölmez, vatan bölünmez " diye karşılayacak devlet erkanı ve Türkçük kesim de  provalara  baslayabilirler.
Bu günlük bu kadar.Hadi sütümüzü içelim ve uyuyalım artık. Liderlerin de cik eki aldığı günümüz dünyasında bu kadar oluyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !