deli edebiyatı


Edebiyat dünyamız çok zengin. Artık üzerinde düşünmemiş yazılmamış bir şey kaldı mı merak ediyorum. Mutlaka vardır da ne olabilir onu bilmiyorum. 
Bilmem de gerekmiyor belki ama ne yapayım bu da bir merak işte. 
Ya da romanların öykülerin hedef aldığı kitle. Dünya tarihinde bu kadar çeşitlilik olmuş mudur?
Çocuk edebiyatı, polisiye ,mizah,fantastik,bilim-kurgu,psikoloji,anı, erotik, röportajlar. ..Herkes için yazılmış edebi olsun olmasın roman ve öyküler mevcut. Olmayan ne?
Deliler için yazılmış ne var? Onlar da bu toplumun gerçeği değil mi? Neden bir deli romanı yok? Bir delinin hatıra defteri gibi aslında akıllılar için yazılmış ve nasıl deli olunduğunu gösteren bir oyun var. Ama dedim ya,akıllılar için. .
Bence hitap ettiği kitle deliler olan eserler de verilmeli. Okurlar okumazlar onların problemi. En azından bir denemeli. Yalnız delilerin anlayabileceği,deli eleştirenlere değerlendirilebilen. Şimdilik bu kadarı da yeter. Yoksa şizofren, psikolojik, nevrorotik,paranoya  gibi türlerine de girilebilir.
Bu konuda ki eksikliği farkettiğim için bu kitleye ulaşabileceğim bir öykü yazmaya çalışıyorum. 
Kabul ediyorum,zor bir görev. Daha başlangıç noktasında bir sürü problemle karşılaşıyorum. .
Bilgisayarda mi yazsam,daktilo da mı? Akıllı insanlar ne yapıyorsa, ben tersini yapmak durumundayım. Bu sebeple normal,sıradan bir edebiyat okuru delinin anlayabileceği, kolay kabullenecegi bir üslupla hesap makinesine yazmaya karar verdim. Öyle giriş gelişme sonuç gibi kompozisyon tarzında olmamalı. Ayak tırnaklarıyla güneş gözlüğü yapmayı becerebilen her sıradan delinin anlayabileceği şekilde; sonuç giriş bölümünde gelişecek ve istiklal marşıyla sona erecek. Alfabe de yalnız bırakılmış yumuşak G'nin önderliğinde tüm harflerin yumuşak, E'nin se en kalın haliyle kaleme alınacak bu roman da ,öyküde her neyse işte doğuştan delilerle,sonradan deli olanlar arasında ki iklim farkının Napolyon-Allah-Sezar uclemesiyle yorum farkının yerellestirilmesini ele alacağım. 
Haa, bir deli okurken başka bir şey algılar, bu benim sorunum değil. Ben edebiyat dünyasında bir boşluğu değerlendirmek üzere yola çıktım. Bu proje sonrası kafası dumanlı narkotik okuyucular içinde sigara kağıdına yazacağım "dumanlı dumanlı oy bizim eller " adlı deneme üzerinde çalışacağım. 
Hadi şimdi daaalın. ..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !