GÖZLÜK KOKUSU

  %59'u nitrojen, %21'i hidrojen, %9'u karbon dioksit, %7'si methan, %4'ü oksijen ve %1'i sülfürden oluşan bir Hidrojen Sülfid karışımı,kötü kokulu bir karışımdır.Ama sağlık için   bir şekilde vücuttan dışarı çıkarılması lazım.Yoksa bağırsakta ciddi sorunlara yol açar.Zaten sağlıklı bir insan günde 14 -15 kez bu gazı kokulu-kokusuz  bir şekilde dışarı verirmiş.Olması gereken de bu.

Olmaması gereken ne? Toplum içinde ,ulu orta salınması..İş toplantısında, sınıfta,asansör de,dükkanda…Hele dükkan da! Hele dükkan da!!!

İşte sırf bu yüzden atölyelerin mağaza içinde ayrı bir bölümle hizmet vermesi gerektiğini düşünüyorum.Binlerce para ödeyip dekor yaptırıyorsunuz,dünya kadar borca girerek en kaliteli mallarla dükkanı döşüyorsunuz,hizmetin en iyisini,elinizden geldiğince en kalitelisini yapmaya çalışıyorsunuz.

Sonra tutup adam yokluğundan Şükrü’yü işe alıyorsunuz.Şükrü efendi çocuk.Allah’ı var kimse dürüstlüğüne de laf söyleyemez.Ama bir huyu var.Çok rahat adam.İnsanı çileden çıkaracak kadar rahat.Dedikodu yapmış gibi olmayayım ama, gaz çıkarma konusunda da rahat biri.Bir kaç kez uyarmama rağmen,ben yokken yine bu alışkanlığından vaz geçmiyormuş.Kendisi Almanya görmese bile Alanya da Alman kültürüyle yetiştiği için arkadaşlarına herkesin bildiği bahaneyi sıralarmış. ‘’ Abi,sıkıştığında karnında gaz tutmak çok zararlı.Hem Almanlar da ayıp değil.Ayıp olan geğirmek.’’

Neyse ki,sonra yeni bir optisyen bulduk ta,Şükrü olmadan çalışma hayatımıza devam ettik.Ama Şükrü’yü unutmak ne mümkün? O bir şekilde kendini hatırlatıyor,kulakları çınlaya çınlaya.

Eksi altı buçuk numara 1.74 cam verdiğim devamlı bir hastam,optisyenimiz camı keserken ‘’isterseniz kapıyı açalım.İçersi kokmasın yine ‘’ dedi gülerek.Ben de ‘’Tabii,iyi olur ‘’ diye karşılık verdim.İçimden de ne bilinçli adamlar var.Sarımsak kokusunu biliyor diyorum. Sonra,cam kesildi,gözlük yapılı halde karşımıza geldi.Hastaya takdim ediyorum,suratında bir şaşkınlık ifadesi ile konuşuyor.

--Bunun 1.74 olduğuna emin misiniz?

--Elbette. Buyrun zarfları..Bu da sertifikası.

Gözlüğün sağını-solunu inceliyor.

--Camların inceliğine bir diyeceğim yok ta..Zarflar da Hoya. Ama?

--Tereddüttünüz nerde beyefendi? Cam zarflarını bazen firmalar değiştirir. Ondan mı?

--Hayır,geçen sefer gözlük yaptırdığım da burada kısa boylu bir arkadaşınız vardı.Çok affedersiniz ,çocuğun günahını almıştım.Yellendi diyerek.Sonra beyefendi açıkladı.Bu 1.74 camlar kesilirken o kötü kokudan çıkarırmış.Eyas hammadde miymiş neymiş? 1.6-1.67 camlar sarımsak kokusu verirken bu 1.74 camlar da o koku yayarmış.Şimdi kendimi o kokuya hazırlamışken onu duymamak ben de hayal kırıklığı yarattı.

Nutkum tutuldu.Ne diyeceğimi bilemiyorum.Şükrü’nün şöhretini duyan hanım kızımız içeri kaçtı.Yeni optisyen dudağını ısırıyor.Ben kekelemeye başladım..Müşterimiz tatmin edici bir cevap peşinde.Konuya şahit olan eski gözlükçü Duran abi, kurtarıcım oluyor.

-- Hoya, ar ge araştırmalarını geliştiren bir  firma.1.74 te artık o kokuyu duyamayacaksınız..Ama sarımsak kokusuna hala bir çare bulamadı.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !