Kiracı

  4 katlı bir binanın 2 katında elim ayağım buz kesmiş vaziyette kahverengi çelik kapının önünde turluyorum.İceri girip girmemeye kararsızım. Bir türlü kapının zilini calamıyorum.1 adım kapıya yaklaşıp 2 adım geriye gidiyorum. Başkalarının işlerine bunca niye giriyorum ki? "Düğüne gitse damat cenazeye gitse ölü olmak ister" derler ya,sanki benim için söylenmis. Dayımların memnun kalmadıgı  kiracısı ile ilgili ihale benim üzerime kaldı. Adama evden çıkar mısınız ? Diye sormaya geldim. Ben alt tarafı bir üniversite öğrencisiyim. Kendi çocukları  ,avukatı, hakimi var ben sazan gibi  " ben giderim dayı" dedim.Bu arada onlarda,küçük bir ayrıntıyı atlamıslar. Adam'in mafya olduğunu bana şöylemediler. Bir bayram ziyaretine geldiğim bu Adapazarı'nda  cesedim çıkmazsa iyidir. 
Kapıyı çalmama gerek kalmadı, içerden çıkan biri yüzünden ben içeri girmek zorunda kaldım. 
...Eeee Mahmut bey'le görüşecektim?
İçeride bir masa üzerinde İskender yemekte olan 2 kişiden sırtı bana dönük olanı şöyle bir geriye doğru yarım dönerek
..ha? Dedi.
Adamın  ha deyişiyle bile bir ürküntü geliyor insana. Artık gerçek niyetimi söyleyemeden  
...éee ben alt katta ki komşunuz Cevdet amcanın yegeniyim. Evde yoklar Da size bir sorayım dedim.
Adam daha bir geriye dönerek 
...Haa Cevdet baba mı? Onlar Yalova ya gittiler. Sen yeğenleri misin?
...Éee evet!
Dedim.Sözcukler benim iradem dışında  çıkıyor. Eliyle işaret yaparak
...gel yeğenim gel. Biz de ufaktan bir şeyler atıstiriyorduk. 
Karşısında ki adama başıyla işaret ederek ,
...yeğenime de bir şeyler söyle
Dedi.
...yok abi. Ben öylesine bir sorayım demiştim. Sizi meşgul etmek...
Gibi bir şeyler mırildandim, ama o dolu ağzıyla  yanındaki sandalyeye işaret ederek 
...otur,otur.
Dedi.
...yeğenimi agirlayamayacak adam mıyız? Cevdet amca yoksa,biz varız. Sonra nasıl bakarız yüzüne hacinin? 
İnsanın hiç istemediği ortamda kalması nasıl bir şeydir, o zaman öğrendim. Bir sebep olsa da dışarı çıksam. Ben hala
...zahmet etmeyin ..bir çay varsa çay alırım 
Diyorum.
O ise  dolu ağzıyla 
..çayı zaten demledik. Birazdan içeriz. Sen öğrenciydin di mi?
Diyor. "Evet " anlamında başımı sallıyorum. 
...aferin...aferin. Bu zamanda okuyacaksın. Bu devirde öğrencilerin iyi beslenmesi lazım. Yeterli gıda almayan vücut, söylenenleri de anlamaz.
Babacan bir hali var.Hiç te kötü bir adama benzemiyor.Uzun bir sessizlikten sonra ağzını  peçeteye silerek bana tam olarak dönüp,sigara uzatıyor. 
sigara bu,almamazlik  etmiyorum. Sigaramı yakarken,neden geldiğimi anlamış gibi..
...hacı, geçen hafta Yalova ya gitti.kaplicalara... cevdet amca,iyi bir adam..iyi bir adam ama,biraz nasıl desem,dolduruşa kolay geliyor.bak sen okumuş adamsın. Efendi bir çocuğa da benziyorsun.bu ofisi 2 yıl önce tuttum ben .o zaman kimse 500 bin vermezken ben buraya 800 lira kiraya girdim. Daireyi baştan aşağıya yeniledim.dunya kadar masraf ettim.kirami da bir gün bile geciktirmedim. Bu güne kadar iyi kötü anlaşıp gidiyorduk...Sonra birileri dayının  kulağına mi üfledi ne,adamcağız bana karşı 180 derece döndü. Selam veriyorum,selam almıyor. Bu ne demek? Biz hassas adamlarız. Selam Allah'ın selamı. Sen nasıl almazsın Cevdet amca. Haa,yüzüne varıp söylemedim. Yaşlı adam.sonucta.
Bütün  bunları söylerken arada kürdanla dişini kurcaladı,2-3 kez yüksek sesle aksırdı, duvarda duran ayna da kendini kesti,pantolonuna düşen külleri eliyle süpürdü. Yani öyle bir solukta anlatıyor değil. 
Sonra,derin bir sigara nefesi ardından konuşmaya devam.
...Ben biliyorum.sagda solda bizi çekemeyenler var. Bak koçum sana açık açık anlatayım. Biz burda kadın falan pazarlamıyoruz.
...estağfurullah abi 
Diyecek oluyorum.sözumu kesiyor.
...burası bir danışmanlık şirketi.Hastasi olan,çocuğuna bakıcı arayanlar bize baş vuruyor.biz de onlara kadın buluyoruz.ermeni,rus,Azeri, moldovyali ,Filipinler. .dünyanın 4 bir tarafından kadın geliyor.biz de belirli bir komisyon karşılığında bunları pazarlıyoruz . Her bir şeyimiz resmi ve kanuni.biz de yanlış olmaz.haa bu fiyatlara yerli kadin bulsak onları da pazarlarız ama,Türk kadınları bu fiyata çalışmazlar. Çocukları var,kocaları var.Bu iş onlara zor.Bir de bir şey söyleyim mi sana? Türk kadınları tembel.Çalismaya alışık değiller ve daha pahalıya geliyor.Şimdi senin dayının kızdığı şeye geleyim.Buraya kadınlar geliyor.Girip çıkanın hesabı yok demişlerdir. Doğru. Bir sürü kadın geliyor.Daha dün Ukrayna dan 3 kadın geldi.Is buluncaya kadar nerde saklayacağım ben bunları? Mecburen burada kalacaklar. En güvenli yer burası. Onlar bana emanet.Ne yapayım? Sokağa mi atayım kadınları?  Ben nasıl bir hizmet görüyorum biliyor musun? Daha dün emekli yaşlı bir komser , bana telefon açtı. Ne dualar ediyor bir görsen. Adamın çoluğu çocuğu yok.Tek başına. Bir kadın buldum buna.Eliyle yediriyor adama."ben böyle şeyi ömrümde görmedim " Diyor. Bunun gibi onlarca. Onların hayır duası yeter bana.
 Ben bakıcı buluyorum.buldugum bakıcilarin yüzde 90 ından herkes memnun.İçlerinde gittiği evde ,evin hanımı olan kadınlar var.. Anladın?  Adam bekar,çocukları bakmıyor. Bakıcı gönderiyoruz. Tabii 24 saat beraberler.Arada elektriklenme oluyor.Bir bakıyorsun sevgili olmuşlar. Éee bana ne? Alan memnun satan memnun.Hepsi reşit insanlar.Bu kadın pazarlamak mıdır? Birbirlerinden memnun kalınca bize de hediye babında güzellikler yapıyorlar. Yapma mi diyim? 
Sen mesela.bekar adamsın. Öğrencisin. Ben bekar evlerini iyi bilirim.Bekar birinin bir öğünü ile kalabalık evlerde tencereler kaynar.Ev desen pislikten geçilmez. Yalan mı? Şimdi sana desem 1aylik malboro parasına günlük ortalama  kadın göndersem? Evini silse süpürge ? Haa? Elbiselerini yıkasa,yemeğini yapsa fena mı olur? Genç adamsın. Allah bilir belki daha bir kadına elin bile dememiştir? 
...yok abi.Benim sevgilim var.
Gülüyor. 
...Var da,her istediğini yapıyor mu? Birazcık bahşişle aynı yatağı paylaşmak istemez misin?hepsi eğitimli, kültürlü insanlar.onlari bir tanışan türk sevgili edinmezsin.
..yok abi ben istemem.
..iyi ya.sen isteme.Ama isteyen birileri varsa bundan bana ne?kendi aralarında karar verip yaptıkları şeyden ben mesul olamam ki..24 saat yanlarında değilim. Bundan dolayı bana pezevenk demeye hakları var mı? 
,...yok abi . estağfurullah. 
...elbette.bak seni sevdim.Efendi bir çocuğa benziyorsun sen.Bir ara sanki seni hacı gonderdi, daireyi boşalt diyecek falan sandım ama yanılmışım. 
Ben hemen alttan alarak
..yok abi,ben ne karışırım bu işlere? Hem ben biliyorum senden çok memnunlar.
İnanmaz gibi yüzüme baktı. Ben inatla
..evet abi ya..geçenlerde bahsetmislerdi.simdi aklıma geldi.
Keyiflenerek
..iyi oldu seni tanıdığım ya.bak hacıyı görürsen şöyle, üst kattaki boşalan daireyi de tutsam diyordum.Önümüzdeki hafta 1 parti kadın daha gelecek.Kalacak yer lazım. 
Adamı rahatlatmak için 
..merak etme mahmut abi,dayımla konuşurum. Beni kırmaz.orayı senin bil.
...aferin lan.Sevdim seni. O daireyi hallet,sana 1 guzel kıyağım olacak.
---önemli değil abi .
Diyorum ama ağzımda kulağımda. Ne yalan söyleyim beklentim de büyük. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !