Korkak esnaf

Ah beyfendi,ben neyim ki? Alt tarafı bir gozlukcu.Ekmeginin pesinde kosan biri.öyle bir yerlere mesaj vermek gibi bir derdim yok.Evet bir feys sayfamiz var ama,Dükkanın feysidir o.Onda da hep gözlukle ilgili seyler paylasıriz.İndirimleri,kampanyaları falan bildiririz musterilerimize.
Dukkanin feys ini de çalışanlar yönetiyor zaten.Onlara da sıkı sıķı tembihlemisim, " Aman,yanlıs anlasilacak paylasimlar yapmayin cocuklar " diye.
  Adıma olan feyste ise artık paylaşım falan yapmıyorum.Bir ara iyi vakit geçiriyordum sosyal medyada.  Ama o zamanlar feys  masumdu, Eglenceydi.şimdi hiç bir seyin masumiyeti kalmadı.ilk zamanlar  bende ilginç bulduğum seyleri paylaşır,beğenirdim.  Üzgün, sınırlı, gülümseyen emociler yapıştırırdım. 
Arada Green peace  ,tema vakfı gibi kuruluşlara destek verdiğimde olur.komik ve ilginç çocuk , hayvan videoları paylaşirdım.Cuma ve kandil günleri herkese iyi dileklerimi sunar,. Eğlenceli videoları sever ve yayınlardım. Hasta ve sakat kimselerle ilgili paylaşimlar canımi yakar, "Amin" tuslarimdan eksik olmazdı.Zaten toplasan 60 kisiyi gecmeyecek feys arkadaslarim vardı ki,bir coğu aileden ve is arkadaşlarimdan ibaretti.Son zamanlarda ki kutuplaşmalar ve siyasi paylaşimlar feys' ten soğuttu beni.Sonra? Sonra?  açık söyleyeyim korkudan kapattım birazda. Nasıl kapatmayayım kı beyefendi? 
 Ara ara benim de kadın ve çocuk tacizlerine karşı bir şeyler paylaştığım olurdu. İnsaniz sonucta.Hepimizin colugu cocuğu var.Ama şimdi bu tür paylaşımlar hemen siyaset konusu oluyor. Birden farkında olmadan kendini başka bir kulvarda taraf olarak buluyorsun. Ne feci bir şey bu? Bir ara ülkede ki yoğun siyaset harmanın da  ( ne zaman yoğun değil ki?)  ,ben de etkilenir oldum. Kadın cinayetlerine karşı bir kaç paylaşım yaptım. Komşum terzi Sadık bey, " karşı çıkman yetmez.idam kampanyasına katıl " diye mesaj gönderdi. Hayır, mesajı özelden göndersen ya adam.paylaşımımin altına yorum olarak yazmış. Bunu gören bankacı Tahsin dostum da "idamı savunanlar bu ülkenin düşmanıdır. Bu çağda idam mı olur?"" Diye yazmış. Al sana durduk yerde polemik. Yorum üstüne yorum. Artık kadınların da çok masum olmadığından, çıplak gezerek erkekleri taciz ettiğinden tutun da,kadınlara hakları verilmedikçe ülkeye barış gelmeyeceğine kadar yüzlerce görüş. Vallahi paylaştığıma pişman oldum.
 Bir de meslekten arkadaşlar iktidar karşıtı ve yanlısi paylaşımlar yapmasınlar mi? Ya sen gözlükçü  adamsın. Ne işin var böyle şeylerle?  Bu zamanda nasıl korkmuyorlar böyle şeyler paylaşmaya anlamıyorum. Bir şey degil, bir paylasimdan dolayı,yanlış anlasilsak,adımız çıksa,kime derdimizi anlatabiliriz ki?  işimizi kaybetsek, ne yaparız?Esnaf adamız.Dünya kadar borcumuz var.Sildim bir çoğunu arkadaşlıktan. 
  Sosyal medya hesabımı kapatınca,okey ve tavla oyun salonlarına girmeye başladım. Önce bayan oyuncu arayanlar tarafından bir süre kabul edilmedim . Sonraları kendime ait " bitaraflar " diye kurduğum oyun salonun da kendi kafamda arkadaşlarla sohbet edip,oyun oynamaya başladık. Orada bile  günlük siyaseti yorumlayan birileri çıktı inanır mısın?  Orayı da bıraktım. 
Hatta size daha ilginç bir şey anlatayım.Benim ne denli apolitik ve korkak biri olduğumu daha iyi anlayın.
 
  Bir gün bizim küçük oğlanı ablasiyla evde fotoğraf çektirirken gördüm. kafasının üzerinden tavşan hareketi yapıyordu. O Saat beynimden kaynar sular döküldü.Nasıl kıydım bilemiyorum.Zavallı yavruma bir tokat gecirdim görseniz "ne vicdansız adam " derdiniz.Yavrum bir şaşırdı , sormayın. Ki, ben çocuklarıma bu güne kadar bir fiske dahi vurmuş değilim. Hanım mutfaktan koştu  geldi.Bu pısırıklik,bu korkaklık nasıl içimde yer etmiş anlayın artık Tir tir titriyorum. Tokat'in açısından çok beklemediği bir şey oluşu canını yaktı yavrumunÖyle şaşkın .
O ne biçim hareket essekoglu essek? Ha,ne biçim hareket? 
Diyerek tekrar yürüdüm üzerine. 
Elim havada, ikinci bir tokat atmak üzereyim.
.Ne oldu ki baba? Şaka yaptıydım. 
O da elini kaldırmıs ,başını korumak üzere siper vaziyetinde.
..Hayvanın dölü. Nerden öğreniyorsun böyle hareketleri? Sen bizim başımızı belaya mi sokacan? Terörist  mi olacan sen ha,terörist mi?
Bu en etkili sozcükle yüzüne sağlı sollu 2 tokat daha indirdim.
.Dur herif, dur! Manyak mı oldun nedir? Ne teröristi ya,ne teröristi? 
Aramıza giren hanim ve ablası ile sakinlesecegime,  ters etki yapıp daha da patlamama sebep olmuşlar. Masa üzerinde bulduğum  bir kül tablasını tuttuğum gibi kafasına dogru fırlatıyorum. (Bu arada dikkatinizi cekerim .Biricik yavrumun kafasindan söz ediyorum.)
Sinirle ağlayarak, evet resmen ağlayarak söylenmeye başladım
..hayvan. hayvan oğlu hayvan.ben size 50 kere demedim mi  bir birinize hareket cekmeyeceksiniz diye? Ha? Salaklar sizi.
 Hanımın sesi,olayı ortmekle ilgili.
..bir şey yapmadı çocuk. Tavşan yapıyordu   ablasının arkasından,..
Ben gösteririm ona tavşanı. O, 2 parmak havaya kalkınca sen tavşan dersin,başkası zafer işareti olarak görür. Derler bu çocuk terörist. Bilmezler bu çocuğun aptal olduğunu. Adam zannederler de bir güzel benzetirler. Ondan sonra polisti, mahkemeydi uğraş dur işin yoksa.
..Ben hepinize söylemedim mi, ellerinizle konusmayacaksiniz diye,Allah ağız vermiş.varsa bir derdiniz ağzınızla anlatacaksınız. Bu kürt işareti Bu türk işareti, bu müslüman işareti, bu bilmem ne işareti. 
Derken havaya kaldırdığım  elimle de sembolleri tanıtıyorum  Ve isareti yapıyorum, kurt başı yapıyorum,4 rakami yapip sembolleri tanıtıyorum. Sonra çaresizlikle mırıldanarak gibi daha sakin bir sesle
.zaten bizim yıldızımız düşük. Birimize bir şey olsa bizim başkaları gibi kosanimiz, ugrasanimiz olmaz.kaliriz bir başımıza, nolur çocuklar nolur ,siz sağır dilsiz değilsiniz. İşaret diline ihtiyacınız yok.şakanizi da konuşarak yapın. Gözle görülür bir işareti açıklayamaz, inkar bile edemezsiniz. Ama yanlış bir şey söyleseniz de onun inkarı vardır. Yanlış anladın der çıkarsınız. Çekilen bir resmin neyini inkar edebilirsiniz ki? 
 
İşte ben böyle buyuttum çocukları beyefendi,Bilmiyorum belki de yanlış yaptım. Onları da kendi korkaklıgima ortak ettim..Ve hic bir zaman bu kuralin disina cikmadim.Uzun lafın kısası ,Hayatim boyunca kendi halinde bir esnaf  olaraktan kılık kıyafetin de ,dukkanin da herhangi bir sembole yer vermeyen ,sosyal medya hesapları kapalı biriyim.devletin resmi bayramları hariç 1 mayıs, nevruz gibi toplumsal bayramlardan uzak duran,benim gibi bir adamdan bir oğlu ölüm orucuna yatmış, diğeri yurt dışına kaçmış, sözde gazteci amcası bilmem neden işten atılmış, , kulagı küpeli, vucudu karayollari  haritası gibi dövmeli anarşist kılıklı oğlunuza kız istemeye nasıl cesaret ettiniz anlamıyorum. Korkaklığımın en çaresiz haliyle simdi size elimi bas parmagimi diger parmaklarimin arasindan gecirip uzatsam yerden goge kadar hakli olurum di mi ama?

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !