RAHMET

 
Allah,rahmet eylesin.
Allah,gani gani rahmet eylesin. 
Ne güzel bir dua? Ne güzel bir temenni bu ? Son zamanlar da sıkça maruz kaldığım bu sözle,ölenin ailesine başsağlığı dilerken ya da ölmüş birinin bahsi açıldığında edilen bu dua ile fark ediyorum ki, yeryüzünde bundan daha güzel bir temenni olamaz.Her ağıza yakışan, her dilde güzel duran bir sözcük bu.
Işıklar içinde uyusun..
Mekanı cennet olsun...
Toprağı bol olsun...
Allah,taksiratını affetsin..
Bunlarda güzel dilekler. Ancak, "Allah,rahmet etsin" sözü başka bir şey. Eskiden bu sözü söylerken hassasiyetini fark etmezdim. Şimdi acılı oluşundan mıdır ne,severek dinliyorum. 
İnançlı olsun olmasın toplumun her katmanınca dile getirilen bu dilekle fark ediyorsunuz ki; ruhu bedenden ayrılmış bir kimse İçin, rahmet dilemekten başka elinizden,dilinizden bir şey gelmiyor.Yani artık her şey bitmiş. Gündelik hayatın telaşı sona ermiş.Her gün gördüğünüz ,varlığını hissettiğiniz bir sevdiğiniz artık yok. Onun için ne yapabilirsiniz? Ondan sonra yapacağınız ve ya yapmayı düşündüğünüz her şeyi onun adına da gerçekleştirseniz aslında kendiniz için yapacaksınız. 
O istediği için okulu bitireceksiniz ya,aslında kendiniz için alıyorsunuz o diplomayı. Ayrılmayı düsunüyordunuz eşinizden. Bu ölümle  vazgeçtiniz. O böyle isterdi diye. Hadi canim,kendinizi kandırmayın. Bugüne kadar dile getiremediginiz bu seçenek aslında kendinize bile itiraf edemediginiz bir B planınızdı. Ve şimdi onu uyguluyorsunuz. Siz eşinizle tekrar bir arada yaşamaya karar verirken,tek doğru isteğiniz  sevdiğiniz için dilediğiniz o RAHMET sözcüğü idi.
Rahmette, riya, yalannyoktur. Kim için istenirse istensin gerçek, samimi bir dilektir o. Yalnız inananlar İçin değil,inanmayanlar için de Rahmet,mucizevi bir dilektir. Ateist bile olsanız biri için rahmet diliyorsanız,bu Tanrı'nın varlığına, gücüne teslimiyettir. Bu temenni de kibir yoktur. Ölüm karşısında elinden bir şey gelmeyen insanoğlunun belki de en aciz,en samimi olduğu, kibirden  uzaklaştığı  nadir anlardan biridir.
Büyüklerimizden öğrenmisizdir. Yaşayanlara da rahmet geçer. Bu sebeple yaşayan ve ahirete göç etmiş tüm ölmüşlerimize Rahmet eyle ra Rabbi.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !