Sembolizm

 
.
 
İnsan örgütlü bir varlıktır. Sosyalitedir.sosyallestigi ölçüde vardır.bende bunların bilincindeyim.
Ara ara Feyse de ,tivitira da girdiğim olmuştu.  Ama o zamanlar hiç bir sey boyle degildi.Degildi dedigim yani masumdu.Eglenceydi.şimdi hiç bir seyin masumiyeti kalmadı.ilk zamanlar  bende ilginç bulduğum seyleri paylaşır,beğenirdim.  Üzgün, sınırlı, gülümseyen emociler yapıştırırdım. 
Arada Green peace  ,tema vakfı gibi kuruluşlara destek verdiğimde olur.komik ve ilginç çocuk ve hayvan videoları paylaşirdım.Cuma ve kandil günleri herkese iyi dileklerimi sunar,. Eğlenceli videoları sever ve yayınlardım. Zaten toplasan 60 kisiyi gecmeyecek feys arkadaslarim vardı ki,bir coğu aileden ve is arkadaşlarimdan ibaretti.Ama artık, sosyal medyanın da tadını kaçırdılar. Eskisi kadar zevk vermiyor diye kendiliğimden bıraktım. 
Hasta ve sakat kimselerle ilgili paylaşımlar canımı yakardı. Dualarım hep onlarlaydı. Amin,tuşlarimdan eksik olmazdı.son zamanlarda ki siyasi paylaşimlarda feysten uzaklaşmama sebep oldu.Çok eskiden tanıdığım politik olmayan arkadaşlarım bile artık politik paylaşımlar yapmaya başlayınca açık söyleyeyim korkudan kapattım birazda. Nasıl kapat mayayım ki? 
 Ara ara benim de kadın ve çocuk tacizlerine karşı bir şeyler paylaştığım olurdu. İnsaniz sonucta.Hepimizin colugu cocuğu var.Ama şimdi bu tür paylaşımlar hemen siyaset konusu oluyor. Birden farkında olmadan kendini başka bir kulvarda taraf olarak buluyorsun. Ne feci bir şey bu. Bir ara ülkede ki yoğun siyaset harmanın da  ( ne zaman yoğun değil ki?)  ,ben de etkilenir oldum. Kadın cinayetlerine karşı bir kaç paylaşım yaptım. Komşum terzi Sadık bey, " karşı çıkman yetmez.idam kampanyasına katıl " diye mesaj gönderdi. Hayır, mesajı özelden göndersen ya adam.paylaşımımin altına yorum olarak yazmış. Bunu gören bankacı Tahsin dostum da "idamı savunanlar bu ülkenin düşmanıdır. Bu çağda idam mı olur?"" Diye yazmış. Al sana durduk yerde polemik. Yorum üstüne yorum. Artık kadınların da çok masum olmadığından, çıplak gezerek erkekleri taciz ettiğinden tutun da,kadınlara hakları verilmedikçe ülkeye barış gelmeyeceğine kadar yüzlerce görüş. Vallahi paylaştığıma pişman oldum.
 Bir de daireden arkadaşlar iktidar karşıtı ve yanlısi paylaşımlar yapmasınlar mi? Hepsi memur adamlar. Bu zamanda nasıl korkmuyorlar böyle şeyler paylaşmaya anlamıyorum. Sonuçta hepsi 657 li.Bir şey degil,sürekli bir FETO cü avı yaşanıyor. Adımız çıksa, görevden atılsak bu kış kıyamette ne yaparız? Sildim bir çoğunu arkadaşlıktan. 
Vaktiyle katıldığım bir takım imza kampanyalarını da kapattım.  Ağaçlarla, doğayla ilgili kampanyalardı. Onlardan da uzak durdum.
  Sosyal medya hesabımı kapatınca,okey ve tavla oyun salonlarına girmeye başladım. Önce bayan oyuncu arayanlar tarafından bir süre kabul edilmedim . Sonraları kendime ait bitaraflar diye kurduğum oyun salonun da kendi kafamda arkadaşlarla sohbet edip,oyun oynamaya başladık. Orada bile  günlük siyaseti yorumlayan birileri çıktı inanır mısın?  Orayı da bıraktım. 
Hatta size daha ilginç bir şey anlatayım.Benim ne denli apolitik ve korkak biri olduğumu daha iyi anlayın.
 
  Bir gün bizim küçük oğlanı ablasiyla evde fotoğraf çektirirken gördüm. kafasının üzerinden tavşan hareketi yapıyordu. O Saat beynimden kaynar sular döküldü.Nasıl kıydım bilemiyorum.Zavallı yavruma bir tokat gecirdim görseniz "ne vicdansız adam " derdiniz.Yavrum şaşırdı ki sormayın. Ki,ben çocuklarıma bu güne kadar bir fiske dahi vurmuş değilim. Hanım mutfaktan koştu  geldi.Bu pısırıklik,bu korkaklık nasıl içimde yer etmiş anlayın artık. Tir tir titriyorum. Tokat'in açısından çok beklemediği bir şey oluşu canını yaktı yavrumun.Öyle şaşkın .
..O ne biçim hareket essekoglu essek? Ha,ne biçim hareket? 
Diyerek tekrar yürüdüm üzerine. 
Elim havada, ikinci bir tokat gelmek üzere.
...Ne oldu ki baba? Şaka yaptıydım. 
O da elini kaldırmıs ,başını korumak üzere siper vaziyetinde.
....Hayvanın dölü. Nerden öğreniyorsun böyle hareketleri? Sen bizim başımızı belaya mi sokacan? Terörist  mi olacak sen ha,terörist mi?
Bu en etkili sozcükle yüzüne sağlı sollu 2 tokat daha indirdim.
...Dur herif ya! Manyak mı oldun nedir? Ne teröristi ya,ne teröristi? 
Aramıza giren hanim ve ablasıyla tokat mesafesinden uzaklaşıyorum. Ama hala öfke  menzilimin içinde.Hatta araya birilerinin girmesi ile sakinlesecegime,  ters etki yapıp daha da patlamama sebep olmuşlar. Masa üzerinde bulduğum Datça hatırası bir kül tablasını fırlattığım gibi kafasının üzerinden ( dikkatinizi cekerim .Biricik yavrumun kafasindan söz ediyorum) uçup buzdolabında patladı.
Sinirle ağlayarak, evet resmen ağlayarak söylenmeye başladım
....hayvan. hayvan oğlu hayvan.ben size 50 kere demedim mi  bir birinize hareket cekmeyeceksiniz diye? Ha? Salaklar sizi.
 Hanımın sesi,olayı ortmekle ilgili.
....bir şey yapmadı çocuk. Tavşan yapıyordu   ablasının arkasından,..
...Ben gösteririm ona tavşanı. O 2 parmak havaya kalkınca sen tavşan dersin,başkası zafer işareti olarak görür. Derler bu çocuk terörist. Bilmezler bu çocuğun aptal olduğunu. Adam zannederler de bir güzel benzetirler. Ondan sonra polisti, mahkemeydi uğraş durun işiniz yoksa.
....Ben hepinize söylemedim mi, ellerinizle konusmayacaksiniz diye,Allah ağız vermiş.varsa bir derdiniz ağzınızla anlatacaksınız. Bu kürt işareti. Bu türk işareti, bu müslüman işareti, bu bilmem ne işareti. 
Derken havaya kaldırdığım  elimle de sembolleri tanıtıyorum  Ve isareti yapıyorum, kurt başı yapıyorum,4 rakami yapip sembolleri tanıtıyorum. Sonra çaresizlikle mırıldanarak gibi daha sakin bir sesle
...zaten bizim yıldızımız düşük. Birimize bir şey olsa bizim başkaları gibi kosanimiz, ugrasanimiz olmaz.kaliriz bir başımıza, nolur çocuklar nolur ,siz sağır dilsiz değilsiniz. İşaret diline ihtiyacınız yok.şakanizi da konuşarak yapın. Gözle görülür bir işareti açıklayamaz, inkar bile edemezsiniz. Ama yanlış bir şey söyleseniz de onun inkarı vardır. Yanlış anladın der çıkarsınız. Çekilen bir resmin neyini inkar edebilirsiniz ki? 
 
İşte ben böyle buyuttum çocukları. Bilmiyorum be

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !