Tadilat

--İhsan usta,şuraya da bir kat surseniz. Açık olmuş gibi..
Kapının arkasında ki duvarı gösteriyorum. 
Dükkanın kapalı olduğu bir bayram tatilinde 4 gunluk firsattan istifade boya ve badana yaptırıp, parkeleri yeniliyorum.ilk gün parke işlerini bitiren İhsan usta,bu gün de 2 elemanla beraber full taym boya işine girismisler.
--Süreceğiz zaten. Acele etme. Sen çık bir dolaş istersen.
Bu İhsan usta da alem bir adam. Çalışırken gözü bir şey görmüyor.  Ben de inadına başlarindayim. Eve gitsem n'apicam? Burası daha eğlenceli. Çay,kahve,gırgır, sohbet...
Şenol da , ben gibi geveze biri. Onu susturan arada İhsan usta'nin bakışları oluyor. Bir de Ercan diye genç bir çocuk var.16-17 yaşlarında. Hilvan dan geçen yıl gelmişler. Orta okul terk.
İhsan usta ,kendisini oylamamdan şikayetçi ama, yanindakiler le yaptigim konuşmalardan da memnun değil. Hemen araya girip muhatabım oluyor.
 O gün öğlene yakın geldiğim için ,yoldan yarım ekmek döner ve ayran aldım. Geldiğim de İhsan usta ,namaz kılıyordu. Elimdekileri sehpaya bıraktım. Kendimde bir sigara yakıp, yer yokluğundan masanın üzerine oturdum. Yemekler yendi. Caylarimizi içerken,Ercan'in çoktan işe koyuldugunu gördüm. Sessiz bir oğlan. Nedense doymadığı gibi bir izlenim edindim. Çayımı bitirince 
--Ya ben de aciktigimi hissettim. Gerçi geç kahvaltı etmiştim ama..İhsan usta,2 şer lahmacun daha yer miyiz?
 İhsan la Şenol usta
--sağol doyduk 
dediler. Ben 4 lahmacun daha söyledim. O incecik dal gibi çocuk 2 lahmacunu bitirdi. Yemediğim bir lahmacunu da "ziyan olmasın "gerekçesiyle Ercan'in verdim. Alırken nazlanan çocuk, bir dakika da onu da bitirdi.
İçimden bu çocuk ta doymuyor mu ne?gibi bir düşünce geçti. 
Sonra elimde sigara ,beynimde " ne biçim bir çocuk bu?" düşüncesiyle ayna da kendimle yüz yüze geldim. Geldim ama,bu aynada ki bana  benzemiyor. Benim 30 yıl önceki halim gibi. Genç, zinde ve hırçın. Sözleri zehir gibi.
-- Hatirlamiyor musun lan? Sen onun yaşındayken öğlenleri bir büyük ekmek ,arasında kaşar-salam yer,üzerine bir büyük kola içerdin. Şimdiyse genç bir çocuğa fazladan lutfettigin bir lahmacun ile sınırlarını aştığını düşünüyorsun. Bencilsiniz oğlum bencil. Sadaka vermeyi emeğin karşılığını vermekten daha çok seviyorsunuz. Ayrıca 2 yüzlüsün oğlum. Yanında çalışanların hep gozutok olmasını istemen de bundan. Eli açıklığın da zorlama. Yoksa elinden gelse,kimseyle bir şey paylaşmayacan.  Sen var ya ..sen.
Bayağı da küfür etti. Allah'tan kimse duymadı. Canım sıkıldı. 
 --Ihsan usta
dedim.
--Benim erken çıkmam lazım. 
Elimi cebime attım. Bir miktar parayı ustaya uzattım. 
--bunu al.cocuklara dağıt. Bayramlık diye kabul et.senle bayram sonu görüşürüz 
deyip çıktım. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !