Temizlik

 Artık dükkan temizliğini pazar günleri yapıyorum  demiştim ya.Son yaşadığım hanımla ilgili vukuata rağmen uslanmadım.Hala aynıyım,hala.Havalar da bu konuda yardımcı oluyor.Hanım ve çocuklarda bir yere çıkmak istemeyince bana da dükkan yolu görünüyor işte.
Cemal de bu 3.cü haftadır benimle.Onda da alışkanlık mı oldu ne? Bana yardıma geliyor.Yardımdan çok içini döküyor.
-55 yasındayım. Bu güne kadar hayatıma giren kadının haddi hesabı yok. (Burada biraz böbürlenme var..) Ama neydi? Onlarla lay lay lom... En kralı 2 sene sürdü.  Sonra bir şey geliyor insana,nasıl desem? Akşamları eve geldiğinde sürekli biri olsun istiyor insan.
--Hımm
--Seher de iyi kız aslında. İnsanlığına bir şey diyemiyorum. Kimileri belki de ben iyi değilim. 
--Sen mi iyi değilsin, o mu? 
diyorum vitrinin altına düşmüş gözlükleri çıkarırken. Geçen müşteriye arayıp ta bulamadığım gözlük burda işte. Boşa kaçırdım müşteriyi.
--Aslında ikimiz de. Hani böyle bir yere gidersin.1 ay,2 ay turistsindir. Çok beğenirsin orayı. Ama sürekli kalır mısın derlerse,tövbe dersin ya,öyle işte. 
Sildiği gözlükleri işaret ediyorum.
--iyice sil be oğlum. Bastır biraz. Üzeri parmak ileriye dolu..
Mecburi işçi Cemal,soluklanmayı neskafelerle beceriyor. Ketil den doldurduğu 3'ü biradalar la tekrar görevinin başında. Ben de konuşarak oďullendiriyorum onu.
-- Yalnızlığa alıştım, yapamıyorum geyiğini falan bırak. Nereye kadar böyle yalnız kalacaktın? Bunun yaşlılığıda  var.
--Niye evlendim sanıyorsun Bülent abi?  Ama bak nasıl bir ailedeyim? 
Cebinden çıkardığı taguer marka çerçevesi bir gözlükle  (benle tanışmadan önce almis) cep telefonun da bir resim gösteriyor. 
--Bu gördüğün pezevenk benim kayınço. Bu pezevenk daha bir gün bile bana enişte demedi. Ailenin tüm fertleri böyle. Ulan madem bu kadar değerliydi kızınız, vermeseydiniz!  Zorla mı aldık kızı sizden?
Sinirlendi. Birer sigara yaktık. 
--sorun nerde?
--Bilmiyorum abi. Bizim kız kendini eve vakfetmiş. Kim tökezlerse onun arkasında. Baldızın oğlu dershaneye yazılacak, Seher. Kayınço 'nun kredi kartları şişmis , para lazim Seher.  Eee, benim de böyle kardeşim olsa ben de kaptırmak istemem elin adamına. Sonuna kadar sömürüyor lar kızı. 
Tabure üzerine çıktım, tavanda ki örümcekler alıyorum süpürgeyle. 
--Sen de söyle be oğlum  diye akıl veriyorum düşmemeye çalışarak. 
--Söylemez miyim? Bak sana bir şey anlatayım. Geçen bir 15 gün önce yağmur yagmisti ya. İşten çıktım. Servis aracı yolda kaza yaptı. Bel ki 3 saat sonra eve geldim. Kız oturmuş annesiyle telefonda konuşuyor. ..
--Eeee?
--E si ne Bülent abi? İnsan bir arar ,merak eder di mi?
Yüzü kıpkırmızı kesildi.Sesi sertleşti. Böyle sıkıntılı konuşmalara gelemiyorum.Bir siktirse gitse de işime baksam. Sırtımı döndüm. 
--ya sıkma canını olur böyle şeyler 
--olmaz Bülent abi,olmaz .Ilgisizlik varsa,evlilik olmaz.
diye hiddetleniyor. 
Şimdi bana da bozulmasın bu muhasebeci bozuntusu.Beni de ilgisiz bulursa vay halime! Elimde ki bezi bıraktım, tam karşısına oturdum.
--Bak ben pazar günleri gelip dükkanda temizlik yapıyorum, görüyorsun. Yanıma en az 2 eleman daha  alabilirim. Daha rahat ederim.Ama almıyorum. Niye?  Çünkü huysuz biriyim. Çünkü, sorumluluk alamıyorum. Çünkü kendime güvenmiyorum.  Aslında kötü bir işverenim. Lafa gelince atıp tutarım istihdam,işsizlik falan diye. Ama böyle bir sorumluluk altına da giremiyorum.çunku korkuyorum. Bu da bir birliktelik cunkü.Benimle çalışan insanlar aslında ne kadar zavallı, ne kadar korkak olduğumu anlayacaklar diye. Ben bu halimden memnunum. Sinirlarımi zorlamak istemiyorum bu saatten sonra. Keyfimi bozamam. Ama bir birlikteliğe de başladım mi sonuna dek de mücadele ederim. Bu tercih meselesidir. Aptallık etme. Ya evlenmeyecektin, evlendiysen de kuralına uygun davranacak onun ilgisini hakedeceksin. Sen mücadele etmezsen kimse sana saygı da duymaz,ilgi de göstermez. 
 Hadi bakalım çıkalım artık. Ben de yarın sabah devam ederim. Surdan bir yerlerden bir çiçek yaptır da evine git. Bir pazar günü benim gibi adamın yanında ne işin var. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !