vatan hainliği üzerine

 
vatan hainliği
Gurbet elde,küçük dar bir çevrede kendini muhalif hisseden insanların en çok konuştuğu konulardan biri,vatan hainliği. Turkiye ile bağını koparmamıs,ulkesinde ki rejim degisiminden kaygı duyan,ancak ulkesjnde ki hükümete karsı dıs gücler ile temasın vatan hainligi gibi algilanmasindan korkan bir kesim ,simdi vatan hainligini sorguluyor.
Vatan hainligi ! Hainliklerin, ihanetin en kötüsü.  Bunun üzerine daha büyük bir ihanet olamaz. Diğer Hainliklere, ihanetlere hiç  benzemez.
Bir konuda yola ciktiğin Arkadaşlarına ihanet edebilirsin. Bu durumda n'olur adın? Arkadaş haini mi? 
Ya da bir konuda aileni karşına alır, onlara ihanet edebilirsin? Bu da aile haini mi oldu? Pek etkileyici durmadı di mi? En azından vatan haini gibi oturaklı durmuyor bu tanımlamalar. 
Din hainligi? ? Iııh olmuyor. Allaha ihanet , belki ? Ama ?
Vatana ihanet! 
Vatanın daha büyük bir resmin parçası olduğu düşünüldüğünde, mesela:
Birleşmiş milletlere ihanet...Çok komik Di mi? Ya da dünya ya ihanet? Dünya dışı varlıklarla bir savaş olsa ,vatan hainliği yerine dünya hainligi konuşulabilir belki. O bile komik ve inandırıcı olmayan bir şey gibi geliyor.
Vatan hainliği? 
Vatan haini nitelemesi,çok özel bir durumdur. Yani bir insana söyleyebileceğin en ciddi suçlamadır. Artık bundan öte bir küfür, bir suçlama olamaz. 
Son günlerde herkesin (özellikle siyaset alaninda) birbirini vatan hainliğiyle suçlaması, kantarın tozunu kaçırmış gibi. Sosyal medyada da aynı fikirde olmayan insanlar kolaylıkla karşısındakini vatan hainliğiyle suclayabiliyor. Bu kadar çok ve kolay kullanibilen vatan hainliği de gerçek etkisini yitiriyor zaman içinde. Bir eşek ya da aptal gibi " masum" bir küfüre dönüyor bir süre sonra.
Oysa bilinen bir gerçek var ortada. Vatan hainliğin suçlaması zamana ve koşullara göre değişebiliyor. Dünün kahramanı,bugün şartlar değiştiğinde vatan haini olabiliyor. Ya da tam tersi.
Hain ya da kahraman olmak içinde yaşadığın toplumun değerleri ve çıkarlarıyla doğrudan ilgilidir. Bu çıkarlara ters davranmaya gör. Asıl olan senin doğru ve adil olman değil,toplumla olan bagindadir.
Bence,asl'olan kendine ihanet olmalı. Ben haini. .. o da güzel bir isim değil ama,ben haini olmayan ,benliğine ihanet etmeyen hiçbir şeye hainlik edemez.
Öyleyse neymiş? 
Vatan haini oldun diye çok uzulmeyecen, 
Kahraman oldum diye de çok sevinmeyecen.
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !