Yersen nokta kom.

   Zeytinyağlı Avakado dolması bilir misiniz ? Ben de bilmezdim.öğrendim.Ramazandayız ya, iftar için yemek sitelerini dolaşıyorum. Tarifi de ,yapımı da kolay. 2 adet Avakadoyu parçalara ayırıp, çekirdeklerini çıkarın.Zeytinyağı ve limon suyunu karıştırın.Sırasıyla sap kerevizi,soğan,ceviz ve zeytinleri karıştırıp , bu karışımı avakadoların içine doldurun.Üzerine maydanoz serpin,yeşil zeytinle beraber servis edin.Ve kimse yiyemesin.Özellikle ağırlamaktan hoşnut olmadığınız kişileri sofranızda bir daha görmek istemiyorsanız etkili bir yemektir.Şiddetle tavsiye ederim.

  Bu arada aklıma gelmişken Vedat özdemiroğlundan bir fırlamalık öyküsü de anlatabilirim. Bilirsiniz mizah dergilerinde çalışanların  sayfa yetiştirmek için gecelemeleri pek bir ünlüdür. Yine böyle sabahladıkları bir gece dışardan bozacının sesini duyarlar.Aldıkları bozanın büyük kısmını bitirirler.Geri kalan az bir bozayı da ellerine sürerek o sırada uyumakta olan aralarına yeni katılmış  acemi bir çizeri dürterler. ''ya dostum  biz toplu mastürbasyon partisi yapıyoruz.sen de katılsana '' derler. Çocuk  mosmor tabii.

  Bir de milföylü Yalova Kebabı var.Bunu duymuşmuydunuz ?Yalova Valiliği sitesinden de ulaşabilirsiniz bu tarife.Sayfa 4591 kere izlenmiş. Sayfayı izleyenlerin % 10 'u bu tarifi uygulasa unutulan yöresel yemekler arasında yeralmazdı bu kebap.Efendim bunun taifide şöyle : Kemiksiz kuzu eti jülyen ( ne demekse ? ) doğranır.Teflon bir tavada yağsız sote edilir.Et suyu çekilince tereyağı ilave edilir. 1 adet domates,biber,sarmısak,taze soğan,soya sosu,defne yaprağı eklenerek ateşte iyice demlendirilir.Yuvarlak tabak biçiminde fırında pişirilen milföy hamuruna sote edilen karışım ,üzerine kaşar serpilip servis edilir.1 Saat öte de İskender Kebabı altın dönemini yaşarken , Yalovanın bu mümtaz kebabının neden unutulduğu daha iyi anlaşılyor.

   Araya bir fırlamalık öyküsü daha sıkıştıralım.

  Bir ilaç pazarlamacısına atfedilen öykü de şöyle.Bir ilaç şirketinin turistik gezisine katılanlardan biri yola çıkmadan siyah bir poşete aşure doldurur.Poşete doğru eğilerek kendine kusuyor görüntüsü veren kahramanımız,hostes koltuğuna gelerek özür diler. '' otobüs beni hep tutar.Kusarak size verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.Ama ben kendimi cezalandırmasını da bilirim '' der ve cebinden çıkardığı kaşığı aşureye (sözde kusmuğa) sallayarak yemeğe başlar. İnsanın helal olsun diyeceği geliyor.

  Kundak lokması,köse seferin kabak dolması,Bulgurlu ekşimikli kol böreği,kurutulmuş çüklüce yemeği sırasıyla deneyeceğiniz tarifler olabilir.Bu yemeklerin lezzeti ve kıvamı  için yag,tuz,salça,soğan gibi malzemeleri yanında çokca cansıkıntısı ve bir ölçek de bunalım tavsiye edilir. Afiyet olsun.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !